k2 menu
pondělí, 17 leden 2005 13:15

Led v Ráji

Napsal(a)

Už jste tak daleko. Jedete do Tater a ono se zkazilo počasí nebo se prudce zvedlo lavinové nebezpečí? 

Těšili jste se na tříštící se led pod cepínem a mačkami? Nezoufejte! Popojeďte ještě o pár kiláků dál a navštivte Slovenský ráj.Věřte, dobrý tip na náhradní program. Všichni snad někdy viděli alespoň fotografii zachycující nějakou tiesňavu Slovenského ráje s vodopádem. Teď si představte, že ten vodopád zmrzne. Už i turistika je v takovém případě zajímavá a mačky jsou docela dobrou pomůckou.

V každé roklině se vytváří ledové jazyky a kaskády už při prvních zimních minusových teplotách. Ledy jsou od sklonu 70o až po extrémně náročné pasáže v délkách 4 – 5 metrů až do dvou délek lana.


slovraj bocni int"Bočný led" v Suché Belé


Na rozlezení jsme si dávali Suchou Belou. Tiesnava vedoucí přímo z Podlesku. Asi po 30 minutách dorazíte k Mísovým vodopádům, vedle kterých vede žebřík. Žádný velký sklon, bezpečný štand v ukotvení žebřů a pokud je dobře vytečené, dá se vystoupit až na konec žlebu po ledě. Po zelené dále v pravotočivé zatáčce narazíte na ledopád „Roklinka“. Široký položený komín s ledem je zajímavým lezením. Na začátku „Roklinky“ jsme vždy narazili na pravé straně na poteklou skálu, lákající pro extrém výkon. Zatím jsme vždy odolali. Jeden z ledů, který se Vám postaví do cesty dolinou, je „Okienkový vodopád“. Místo stvořené pro sólo nebo úplné nováčky. Poslední hračkou, kde se vyplatí zastavit, je tak zvaný „Bočný“. Ledová stěna vysoká asi 20 metrů je v levé straně doliny. Věřte, že v Suché Bělé strávíte celý den a pořád to bude málo.

slovraj bocni1 int"Bočný led" v Suché Belé


Popsané ledy nejsou jediné v Ráji. Supr ledíky najdete ve Velkým Sokolu, Kláštorské dolině, v Pieckách, Prielomu Hornádu, Na Kyselu u Obrovského vodopádu nebo ten nejdelší „Závojový“ v Sokolí dolině. Vše popsat tady nejde, takže vyjeďte a objevujte. Třeba Vám pomůže průvodce. Jak jej sehnat? Nevím. Já ho koupil rovnou pod jedním ledem přímo od autora. Zkuste snad http://lodowyraj.w.interia.pl (neověřený web). Podle průvodce je lezení ledů povoleno jen v roklinách Suchá Belá a Sokolia dolina. Samotného „autora“ jsme však potkali na každém soplu, který se postavil do cesty. Takže ??? Bacha na ochranáře. Takže přeji supr led a pamatujte, že padat na ledu je zakázané.

slovraj obrovsky intObrovský vodopád na Kyselu


Nocleh a občerstvovna: My jsme se vždy bydleli v bývalém pionýrském táboře Radost kousek od Podlesku u Hrdla Hornádu. Po telefonické domluvě na čísle 053/4490301 jsme spávali ve vytopené chatce v peřinkách. Večer jsme si vždy užili dobré večeře, která nebyla nijak drahá a stála za to. Do hospody na Kelta a Spišskou borovičku nás kroky vedly až do Hrabušic. Něco se dá vypít taky na Radosti.

Kudy do Ráje: Z Popradu na Spišskou Novou Ves. Za Švábovcemi doprava na Spišský Štiavnik. Nejedeme tam, ale míříme na Betlanovce. Přes ně k Hrabušicím. Na téčkové křižovatce doprava a už vyhlížíme směrovky na Podlesík.

slovraj pruvodce intObálka průvodce po Slovenském ráji 
Číst 1422 krát

Alpenverein barevne rastr

 

Logo MestoKurim web

Naše činnost je realizována za podpory Města Kuřimi.

 

logo alpsport converted