k2 menu
čtvrtek, 06 leden 2005 14:27

Olymp - hora bohů

Napsal(a)

Pohoří Olymp, považovali starověcí Řekové za sídlo bohů. To se zřejmě stává největším lákadlem výstupů v tomto pohoří… .

Po drobných nákupech v Litochoru a telefonické reservaci ubytování na chatě „A“ Agapitos, jdeme k odbočce silnice směrem Prionia.. Je vysoká sezóna, jezdí spousty turistických autobusů a aut. Rozhodujeme se tedy pro autostop. Po hodině na sluníčku nás bere slečna z Austrálie. Tímto stopem si zkracujeme cestu o 6 hodin (17 km). Od parkoviště s hospodou Prionia, stoupáme 2,5 hodiny na chatu „A“. Cestou je možné potkat několik keříků Rulíku Zlomocného s cedulkami „ Nežrat! Jedovatá rostlina!“. Samo sebou že v Řečtině a Angličtině.
Na chatu Agapitos se vejde více jak 120 hostů, spí se v patrových postelích, v místnostech asi pro 16 lidí (dormitory – asi jak Brnčálka). A cena? Myslím že přijatelná, 10Euro/osoba (člen UIAA 8Euro!) Vstáváme po 6. hodině ráno. Včera se malinko honily mraky, teď je azůro. Snídáme a vyrážíme směrem k trůnům bohů. Jeden a půl hodiny se cesta klikatí pěšinkou i sutinou, na vrcholek hřbetu zvaný Skala (asi 2860 m). Zde se cesty dělí. Vlevo dál po hřbetu se ubírá pěšinka na jeden z vrcholů Olympu Skolio (2904 m). Vpravo dolů po skalách do kuloáru vede cesta naše. Za cíl jsme si zvolili nejvyšší vrchol Olympu i Řecka Mytikas (2919 m). Při průstupu kuloárem je občas zapotřebí použít i ruce. Nicméně dvojka UIAA to nebyla.. O půl jedenácté, tedy za dvě a půl hodiny od nástupu na chatě, dorážíme na vrchol. Mytikas nás bez větších problémů pustil. ZEUS měl asi dovolenou… .

zeuv trunzeuv trun.jpg

INFO.: 08/2003 Tel.: Chata „A“ Agapitos – 0030-23520-81800 Chata „B“ Vruzopoulos a horolezecké bivaky Horoklub KEOAX – 0030-(0)41-222383 (staré číslo) Ceny: Ubytování chata „A“ 10EU / osoba (člen UIAA 8EU) Taxi Litochoro – Prionia 20EU/auto Ubytování v soukromí Litochoro 10EU/osoba Camping Olympos Beach – Plaka 5EU/osoba, 5.7EU/stan v hlavní sezóně! Na pláži ?free? Doprava: Vlak Plaka – Thessaloniky 3.5EU Plaka – Meteora 7EU Plaka – Larisa 2.6EU Bus Plaka – Litochoro 1EU Plaka – Leptokaria 0.9EU Nejezdíte li vlaky třídy EC a IC, je doprava po železnici podstatně levnější.

POZOR NA BOUŘKU V BLÍZKOSTI ŠTÍTŮ, ZEUS SE UMÍ DOST OŠKLIVĚ ZLOBIT!!!!!

Gabika Vozárová a David Zoufalý.

David Zoufalý 

Číst 1790 krát

Alpenverein barevne rastr

 

Logo MestoKurim web

Naše činnost je realizována za podpory Města Kuřimi.

 

logo alpsport converted