k2 menu
pondělí, 18 červenec 2005 18:37

Pár tipů na ledovec

Napsal(a)

Ledovec skýtá zrádná nebezpečí. Jak na ně?  

Čím dál častěji mnozí vyráží za horskými dobrodružstvími do Alp. Tatry pomalu nestačí, plno lidí a letní absence zasněžených vrcholků nepřipomínají velehory. Právě „věčný sníh“ je určitým povyražením v horkém létě. Procházka po jiskřícím či zašedlém ledovci může být velice nebezpečná. Vyplatí se, při plánování takového podniku, nahlédnout i do otázek týkajících se bezpečného pohybu v tomto terénu.

 

 

Tento článek si nebere za úkol pojednat o vší bezpečnosti na ledovci. Bylo by to stejně jenom přepisování již napsaného. Chce vás jen navést na pár publikovaných informací a předat vám několik praktických zkušeností.

 

 

Webové stránky, které stojí za pročtení:

http://metodika.sakal.stredozem.cz/led/ledovec.htm

 -velice kvalitní a obsáhlý článek o morfologii ledovců, bezpečném pohybu na nich a případné záchraně po pádu do trhliny

 

 

http://www.climber.cz/pages/metodika/trhliny1.htm

 -zjednodušený, ale postačující výklad o ledovcích, základech pohybu na ledovci a záchraně po pádu do trhliny

 

 

Navázání se na lano:

 

Navázat se na ledovci na sedací nebo na kombinovaný úvaz? Zkuste si malý pokus. Dejte si na záda přiměřeně těžký batoh a pověste se jen do sedáku. Myslíte, že zatím dobrý? Tak si zavolejte někoho, kdo vám bude dělat záchranu a teď se začněte pomalu zaklánět.

 

Při použití kombinovaného úvazu má jistič neobvyklou situaci. Při zachycení pádu je v kombinovaném úvazu stržen dopředu „na hubu“ a tažen po ledovci v poloze neumožňující rychlé a kvalitní zastavení. Kdo však z družstva bude při pádu jistič a kdo padající? Částečně tomuto efektu zabrání navázání se pod bodem těžiště při použití tzv.“alpského způsobu navázání“. Další možnost je, při navázání se za pomocí alpského způsobu, vynechat prostřední uzlík a nahradit jej překrutem smyčky (snad více napoví obrázek). Překrut zabezpečí přesunutí karabiny směrem k sedacímu úvazku při zachycení padajícího a při pádu do trhliny k bodu přibližného těžiště. 

 

 

 

ledovecalpskynav

 

 

 

 

navázání se pod bodem těžiště a překrut smyčky alpského způsobu navázání

 

 

 

Nezapomeňte si každý navázat prusík na lano mezi sebe. Až budete ležet na cepínu a řešit převěšení váhy spolulezce tak bude k nezaplacení. Visící si bude moci po pádu zase hned ulevit, odstoupnutím si do něj.

  

 

 

 

 

 

 

 

Délka lana a vyměřování rozestupů:

 

Pří postupu dvojčlenného družstva po ledovci je nezbytné použití brzdících uzlů. Každý uzel zabere asi 60cm. Dále je potřeba, aby každý z družstva měl u sebe dostatek lana pro případ záchrany. Jak tedy rozdělit minimálně 50-ti metrové lano?

Osvědčilo se mi rozdělení lana přibližně na čtvrtiny ( 3/4 jsou bez uzlů a 1/4 je opatřena brzdícími uzly). První ve dvojici má větší pravděpodobnost pádu do trhliny a nese 1/4 lana v batohu (měla by to být délka rozestupu mezi lezci). S takto dlouhým koncem je schopen pomoci druhému při pádu do trhliny. Mezi nimi je další 1/4 opatřená pěti brzdícími uzly. Zbytek lana je v batohu druhého. Mělo by být dvakrát delší než rozestup, pro rychlejší a jednodušší pomoc při záchraně prvního po pádu do trhliny.

Je jasné, že udávané čtvrtiny nemohou být vůči celkové délce lana přesné. Brzdící uzly spotřebují větší část lana.

 

Jak teda vyměřuji? Jako měřidlo používám rozpažení (cca 1,5 m).

 

7 rozpažení – navazovací uzel prvního v družstvu – 1,5 rozpažení – brzdící uzel – 1 rozpažení – brzdící uzel - … (pokračovat až k pátému brzdícímu uzlu) – 1,5 rozpažení – navazovací uzel druhého v družstvu – zbytek do batohu

ledovecrozestup

 

rozestupy z počty rozpažení

 

 Při takovém naměření je rozestup asi 10m. Při zvětšení rozestupu (což je pro postup bezpečnější) se zkracují zbytkové délky pro záchranu. Další možností zvětšení rozestupu je použití delšího lana. 

 

 

Vázání prusíku jedním koncem smyčky:

 

 

Při záchraně z ledovcové trhliny, způsobem použití jedné dlouhé smyčky, se můžeme setkat s potřebou uvázat prusík ve chvíli, kdy držíme jen jeden konec smyčky. Když selže fantazie tak snad pomůže obrázek.
ledovecprus 

 

 

Pamatujte, že bez předchozího tréninku budete v „ostré“ situaci zmatení a neefektivní. Trénujte, zkoušejte, jen tak budete dobře připraveni.

 

ledovecmaraMara při nácviku záchrany. foto: Šáres

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Číst 2202 krát

Alpenverein barevne rastr

 

Logo MestoKurim web

Naše činnost je realizována za podpory Města Kuřimi.

 

logo alpsport converted