k2 menu
pondělí, 23 leden 2006 20:28

1. Praktický víkend

Napsal(a)

krátká zpráva o povedené akci ... přidáno pár obrázků

Jižně od Fryšavy v malém remízku uprostřed luk je schovaný ještě menší lom. Vítr z okolních plání vytvořil na jeho hraně obrovské převěje. Zimní spánek tohoto krásného místa však byl nedávno narušen nájezdem horolezců u příležitosti „1. Praktického víkendu“ v našem klubu.

 

 

Pozvánka lákala na nácvik činnosti družstva po pádu do ledovcové trhliny a právě tyto převěje s pětimetrovou hloubkou pod nimi byly pro nás úžasným trenažérem. Pomalu jít na hranu a pak skočit dolů. Lano se napne a zařízne do sněhu. Spolulezec (jsou přece na jednom laně) nalehne na cepín a pád zastaví. Vleže pod stálým tahem visícího zakope cepín jako kotvu a tím vytvoří pevný štand. Doteď docela v pohodě, ale… . Suchý, přemrzlý sníh se rozhodl, že si s námi hrát nebude a naše provizorní kotvy plive do výše jen co jsou trochu zatíženy. Když nevyletí hned, tak za chvíli určitě. Toto je kvitováno větou: „A je mrtvé“ (myslí se ten dole). Po zakopání cepínu do díry, za kterou by se nemusel stydět lecjaký bagrista, a následným udusáním stádem slonů se i tento bod daří plnit. Pak, když už nelítají cepíny vzduchem, tak je to „pohodička“. Napodruhé už to šlo každému. Vždyť od toho tady jsme.

praktik1

 

Další činností, která se měla procvičovat, byla kamarádská pomoc při lavinovém neštěstí. Přeloženo do normální řeči: práce s lavinovým vyhledávačem a zásady záchrany v lavině. Podařilo se nám sehnat celkem 5 přístrojů, a to 3 různé typy (Ortovox F1, Tracker BCA, Stubai Pieps DSP). Všichni měli možnost vyzkoušet si tyto různé vyhledávače a porovnat si práci s nimi. I ten, kdo tyto mašinky držel v ruce poprvé, za krátký čas slavil úspěch z rychlého nalezení zasypaného. Běžkaři projíždějící kolem zpomalovali a nechápavě zírali na postavy bloudící po poli a pro ně nepochopitelné rytí lopatou do sněhových plání. Nebo zírali na ty snowkitery (drakolyžaře) co se vozili na větru kolem nás?

praktik2

 

Ke konci zmrzlého dne poslední hrstka těch největších drsňáků (bláznů) vyzkoušela klouzavý blok a zhodnocení sněhového profilu malého svahu, na kterém se zkoušelo i brždění cepínem. Pomalu na lyžích, skoky, pak už i bez lyží a stále to nechce ujet. No nic, lavina tady asi nespadne, jde se do hospody. Bylo potřeba zhodnotit dnešní den. Při pozdním odchodu už bylo jasné, „že to stálo za to“.

 

praktik3

 

Resumé:

4.2 2006

Fryšava

Účastníci: Šáres, Mara, Davídek , Adam Záděra, David Životský, Franta Valíček, Vlaďa Tichý, Mira Chudáček, Honza Trochta, kamarád Martin Průcha, Mira Urbánek, Radim Vlasák a Katka Čierniková

 

 

p.s.: časem budou i obrázky


původní zpráva

 

 

 

 

 

 

V roce 2006 neprobíhá v našem klubu Horoškola. Důvody jsou různé a nemá cenu je jakkoli rozebírat. Absence kurzu pro nováčky bude mít kladný vliv na stávající členy oddílu. Náš instruktorský sbor se rozhodl organizovat tzv.:“Praktické víkendy“, které budou otevřeny pro všechny platné členy oddílu. Na těchto akcích bude probíhat praktické nacvičování, osvěžování a prohlubování horolezeckých dovedností a třeba i pootevření dvířek k novým zážitkům.

 

 

 

1. Praktický „víkend“

 

 

Co se bude:

 

- záchrana po pádu do ledovcové trhliny (jak pro pěší tak lyžníky)

- kamarádská pomoc při lavinovém neštěstí

- zachycení pádu na sněhu (když to půjde)

 

 

Termín: 4.2 2006

 

 

Místo konání: Vysočina – Fryšava

 

 

Sraz: v sobotu 4.2.2006 v 8:00 na nádraží v Kuřimi

 

 

S sebou: lano (může být i 1x ? na dvojici), sedák, prusíky (1x3m, 2x1,5m), plochá smyčka šitá (1x120cm), 2x karabina s pojistkou, 3x karabina, mačky a cepín (nemusí mít každý, ale ať jich je co nejvíc), batoh, ždárák a lékárna (může se hodit), teplé oblečení (budeme venku a budeme se válet ve sněhu)

 

 

Přihlášky posílejte na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. (předmět: praktický víkend). Uveďte můžete-li vzít auto (je třeba domluvit se na cestu).

 

 

 

 

Číst 1116 krát

Alpenverein barevne rastr

 

Logo MestoKurim web

Naše činnost je realizována za podpory Města Kuřimi.

 

logo alpsport converted