k2 menu
čtvrtek, 12 říjen 2006 20:57

Trekking v horách Srí Lanky.

Napsal(a)

Něco jako chození po horách je pro místní zbytečností. Turisté míří v drtivé většině jen do přímořských letovisek, proto je trekking na Cejlonu zatím jen v plenkách. My vám přinášíme pár zajímavých tipů a popisů několika horských cest na tomto ostrově.

Trekking horami Cejlonu.


Mount Pedro (Pidurutalagala) 2555 m.n.m.

Pokud by jste rádi vystoupili na nejvyšší horu Cejlonu, vězte, že na ní stojí vysílače a řídící věž letového provozu. Tudíž je obšancovaná armádou a veřejnosti nepřístupná. Alternativou je však výstup na předvrchol (asi 2500 m.n.m.).

mountpedro

Mount Pedro 2

Autobusem z Nuwara Eliya , jeďte do vesnice Madastota (3Kč). Ta se nachází v sedle hřebene Pedro, pod výrazným terénním zlomem. Odtud je prošláplá pěšina na 2. vrchol. Asi 2,5 hodiny.

SingleTree Mountain

Z hory osamoceného stromu, je nádherný výhled na město Nuwara Eliya . Za dobrého počasí je vidět i Adamova hora.

Kolem dostihového závodiště v Nuwara Eliyi běžte po silnici směrem na Nanu Oya vlakové nádraží. U hotelu Clinton Inn zahněte doprava a po Single Tree road šlapejte vzhůru čajovými plantážemi až k elektrárně a vysílačům. Ty u brány obejděte z leva. Cesta dále pokračuje po hřebenu skrytá v porostu pralesa, převážně na opačné straně než je Nuwara Eliya. Mezi horou Single Tree a horou nad Shantipurou, vás pěšina zavede na plantáže čaje. Poté k několika zemědělským usedlostem, kolem nichž opět stoupá eukalyptovým lesem nad Shantipurou. Neustále jdete po znatelné pěšině a v Shantipuře již po širší cestě. Vpravo od ní, asi 100 metrů je betonová vyhlídka na Nuwara Eliya a masív Mount Pedro.

Za shlédnutí v Shantipuře stojí malý Hinduistický templ a Tamilské sběračky čaje u továrny na čaj Oliphant Estate. Zdejší plantáže jsou jedny z nejvýše položených na Cejlonu. Čaj z této plantáže je tudíž aromatičtější a označovaný jako „high grown“. Až sem se dostanete od hotelu Clifton Inn za 2 hodiny.

Dále se dá pokračovat asi 5 km na farmu a vyhlídku Uda Radella, odkud se zdá Adamova hora, jak nadosah. Zpět pak stejnou cestou do Shantipury (možno najmout tříkolku a z Shantipury jezdí do Nuwara Eliyi i autobus. Jeví se však zbytečný. Cesta totiž už stále jen klesá a to kolem nádherné budhistické dagóby. Do hinduistických i budhistických chrámů se smeká a zouvá, pokud se fotografujete navzájem, nikdy se nestavte zády k bohům, je to přinejmenším neslušné. Silnička ze Shantipury se nazývá „Unique View Road“ a napojuje se na začátku Nuwara Eliyi na Kandi Rd. I s vyhlídkou Uda Radella, je to nádherný výlet na celý den.

 

Leopards rock

Leopardí skála je vlastně velký terénní zlom v levé části masívu Mount Pedro.

Z Nuwara Eliya běžte kolem hotelu Saint Andrews po St. Andrews road a šipkách k hotelu Pathum Villa. (nádherná koloniální stavba) Neuhýbejte však přímo k němu, ale pokračujte po silničce vedoucí ještě o100 metrů dále k lesu. Zde silnička končí, avšak začíná úzká přesto znatelně vyšlapaná pěšina vedoucí na Leopards rock. Pěšina neustále strmě stoupá vzhůru, místy tvoří asi půl metru zaříznuté koryto.Držte se neustále nejvyšlapanější pěšiny a po 1 hodině dojdete k mechem a kapradím porostlým uvolněným balvanům. Pod Leopards rock. Za další hodinu po pěšině dosáhnete hřebene Mount Pedro nad skálou.

Při vstupu do lesa můžete spatřit několik ilegálních domů, lidé jsou velice přátelští...

Pokud chcete najmout průvodce, poptejte se ve svém hotýlku, nebo se obraťte na průvodce hotelů Alpine, Andrews nebo King Fern. Posledně jmenovaný je nejlevnější a stojí hned nad St. Andrews hotelem. Za průvodce dáte kolem 350,-Kč za skupinu. Jste li dva nebo jeden, usmlouváte nižší cenu. Za ubytování v King Fern pro dva, v největší posteli na Srí Lance, dáte 190,-Kč - 290,-Kč.

 Diyalumi Falls

Tento vodopád je hned u silnice a řítí se k ní z výšky 220 metrů. Najdete ho asi 30 km od Haputale (plantáže Sira Liptona), nebo 12 km od Wellawaye. Odtud se sem můžete vypravit na jednodenní vycházku. Pod vodopádem je obchůdek s normálními cenami za cocacolu a vodu a hotýlek s restaurací, který už je dražší.

Od vodopádu běžte asi půl kilometru směrem na Wellawaye. U kilometrovníku 207/4 odbočte doleva na pěšinu. Je to taková zkratka, která vás zavede na silničku pozvolna stoupající kaučukovým lesem až ke staré kaučukové továrně. Za ní uhněte ke stavením vlevo. Zde vám již místní cestu ukáží. Stoupá svahem přímo vzhůru, na první hlavu kopce. Pěšinek křížících vám cestu si vůbec nevšímejte a stoupejte opravdu přímo vzhůru. Na hřebínku narazíte na křižovatku cestiček, od které již vidíte potok Diyalumi a vodopády. Vlevo vede pěšina k hornímu konci vodopádů. Půjdete li přímo, dojdete k horním jezírkům, kde se dá koupat. (pozor, ve spodních jezírcích jsou pijavice).

Od spodní partie vodopádu až sem, pokud nebudete bloudit, asi 1,5 hodiny. Stejnou cestou zpět. Autobus z Wellawaye vás příjde asi na 5 Kč a jezdí každých 30 minut. Ubytovat se ve Wellawaye dá v hotelu Saranga Inn za tržištěm za 150,-Kč/ postel pro dva.

 

 
Adams peak (Sri Pada)

 

Se svou výškou 2243 m.n.m. je až pátým nejvyšším vrcholem Srí Lanky. Ční však vysoko nad okolní kopce a je jedním z nejuctívanějších poutních míst. S horou se pojí ohromné množství legend a pověstí, které se týkají především podivné vyhloubeniny na vrcholu, nazývané Srí pada, neboli posvátná šlépěj. Hinduistická tradice tvrdí, že otisk tu zanechal Šiva, Portugalští kolonisté zase tvrdí, že patří svatému Tomášovi, muslimové, že jde o šlépěj Adamovu, po vyhnání z ráje. Podle Buddhistické mytologie, jde o otisk nohy samotného Buddhy, zanechaný zde na žádost místního boha Samana. Přeze všechny názory, zůstává Adamova hora, výhradně buddhistickým posvátným místem.

 

Nejjednodušší cesta na vrchol, začíná ve vesnici Dalhousie. (několik levných hotýlků). Nejlepší počasí na hoře je od měsíce duruthu (úplněk v prosinci) a pokračuje až do úplňku měsíce Vesak (květen). Výstup se nejčastěji uskutečňuje v noci, aby poutníci dorazili k vrcholu za východu slunce. To znamená, vyrazit z vesnice kolem 2. hodiny ranní.Výstupem se solidně zapotíte, vede po strmě stoupající cestě na které je asi 4900 schodů. V poutním čase se můžete občerstvit čajem u některého ze stánků, lemujících cestu.

V Dalhousie začíná cesta u Buddhy z Aukany a ubírá se dále přes most. Cesta je jasná a přehledná. Jediné místo, kde by jste se bez poutníků mohli splést, je u matoucí žluté cedule, u které se musíte dát vpravo. Zprvu se proplétáte čajovými plantážemi kolem několika buddhistických svatyněk. Pak mírně do kopce k Pagodě míru, od níž začíná cesta strmě stoupat. Zde také začínají schody. Od místa, kde začíná ochranné zábradlí, zbývá k vrcholu „už jen“ 1500 schodů. Na Vrcholu stojí několik buddhistických stavení. Po východu slunce bývá většinou necelá půlhodinka absolutního jasna, poté horu zahalí mraky a už ji většinou neopustí... Výstup vám zabere asi 4,5 hodiny a sestup tak 2.

 


Horton plains

 

Národní park Horton Plains jsou pusté, vysoko položené planiny, na jižním okraji ohraničené dramatickým skalním srázem, nazývaným Worlds End. Dostanete se k nim z Haputale nebo z Nuwara Eliyi. Je třeba si najmout auto, které vás zaveze asi za 20 USD až na pláně. Zde vás na parkovišti počká a zase odveze zpět. Pokud chcete z Worlds Endu něco vidět, musíte vyrazit z hotelu asi v 5:30. Kolem 10. hodiny se výhled zatáhne a je konec pohledu na drsnou romantiku. Park je otevřen od 6:00 do 18:00 a vstupné činí nekřesťanských 20 USD. Do parku si u brány můžete najmout průvodce za 120,- Kč. Rozhodně ne však kvůli cestě, to je vydupaná nepřehlédnutelná dálnice, spíše hledáte li na horských pláních nějakou endemickou faunu či flóru. Než je najmete, řádně si je vyzkoušejte!


 

Celý devítikilometrový okruh Hortonovými pláněmi urazíte za několik hodin. První část cesty vede hlodášovými keři a rododendrony. Pochvíli vejde do deštného pralesa s "vousatými" stromy. Po několika kilometrech dojdete k prvnímu vyhlídkovému bodu, Small Worlds End a po dalším kilometru na samotný konec světa. Skály Worlds end padají do hloubky 890 metrů a odhalují úžasný výhled na jižní část ostrova. Odtud cesta uhýbá do nitra plání a kolem vodopádů Baker a protiproudu potoka se vrací na bránu parku.

 Od Worlds Endu se dá po pěšině pokračovat dále po hřebeni až na skaliska za koncem světa a možná i dál do oblasti Belihul Oya.

 

Číst 2126 krát

Alpenverein barevne rastr

 

Logo MestoKurim web

Naše činnost je realizována za podpory Města Kuřimi.

 

logo alpsport converted