k2 menu
pátek, 21 leden 2005 09:06

Akce Hokejka

Napsal(a)

Karlos vyhověl mému dlouholetému přání a 30.5.2003 brzo ráno vycházíme ze Smokovce do Téryho kuloáru.

Akce Hokejka

Poslední přípravy před odjezdem na Huascaran vrcholí, stejně tak i poslední tréninkové výpravy do Tater… Na severo východní hřbet Huascaranu se připravuji s Karlosem. Po zimním přechodu (přelezu) prvního dílu hlavního hřebene Tater (Kopské sedlo – Baranie strážnice), Karlos vyhověl mému dlouholetému přání a 30.5.2003 brzo ráno vycházíme ze Smokovce do Téryho kuloáru. Najít kuloár a nástup do hokejky bylo jednoduché jenom díky Karlosově znalosti této Lomnické stěny. Pokus o popis cesty do kuloáru, nevím jestli bude dobře pochopen, všeobecně platí, že nejlépe vás k nástupu dovede ten, kdo už u něj byl…..

Cesta od Zamkovského chaty (1475m) po značce vzhůru k Téryho chatě (2015m), stoupá kolem Malého studeného potoka rozčeřeného peřejemi. Asi po patnácti stech metrech, mírně nad místem kde kosodřevina je už řidší a potok se rozlévá v mokřiny, uhýbá cesta ze značky vpravo vzhůru kamením a travními pásy. Pěšina je někdy znatelná, jindy méně. Občas se objeví i kamenný mužík. Nejdůležitější je si zapamatovat, že do Téryho kuloáru se dostanete když ho vlastně nadejdete po travních pásech. Kamarády z Handlové, kteří do Hokejky nastupovali den po nás, zavedla pěšina k vodopádu, který uzavírá Téryho kuloár. Pak spoustu času strávili hledáním oněch travních pásů a možnosti nadejít vodopádovou stěnu. Z trávy sejdete do vlastního kuloáru, který vás vede do Sedýlka pod Lomničákem. Po pravé ruce máte 300 metrů vysokou Západní Lomnickou stěnu. Na jejím úpatí je znatelný červený lišejníkový flek asi 2x2 metry, od něho asi 50 metrů výše, spadají znatelné bílé pásy Hokejky. I od Téryho chaty je možno vidět tuto „bílou Hokejku“. Nástupem bych označil spárku vpravo od spárky v bílém pásu.

 

A co o Hokejce samotné? Popis výstupu se dá najít v několika Tatranských průvodcích. Přiblížím tedy jen zajímavé momenty z našeho výstupu…..

 

Po 25 metrech jsou v Hokejce štandy, všechny borhákové, jen třetí je z tutových skob. Cestou naleznete, krom první délky, vždy několik skob. V horní partii (hákovačka), jsou skoby tak po 1,5 metru. Cesta se mi moc líbila a splnila mé očekávání a touhu vylézt Západní Lomnickou stěnu. Zajímavé lezení začíná až v 5. délce nádherným traversem, asi 7. délka představuje převis se vzdušným výlezem na hranu a následně traverz, bez možnosti jištění. Hákovačka byla díky dobrým skobám pohodová, ale čistě bych ji nevylezl… Nejnáročnější pro mne byla šestá délka, to jsem dolézal Karlose a přemýšlel o tom, co jsou to porodní křeče a předporodní stahy. Chtělo se mi tak hrůzně srát, že mne křečové stahy brali tak po čtyřech minutách. Pro mé slipy to dopadlo, jen o fous, úspěšně. Asi pět metrů od 6. štandu, byl „balkonek“ a to i s „bidetem“!!!

 

Davídek

 

Lomnický štít - Hokejka

hokejka

...Téryho kuloár pod západní Lomnicí...


David Zoufalý 

Číst 1897 krát

Alpenverein barevne rastr

 

Logo MestoKurim web

Naše činnost je realizována za podpory Města Kuřimi.

 

logo alpsport converted