k2 menu
středa, 17 listopad 2010 14:36

Mount Mtelo

Napsal(a)

Výstup na horu Mtelo v zemi Pokotů znamená asi 3 dny relaxu v horských vesnicích a horské krajině vůbec.

Mount Mtelo

Tato hora v severo západní Keni roste z velké příkopové propadliny, kousek od „highway A1“ spojující Lodwar s Kitale. Tyčí se do výše 3334 metrů, výstup tedy zabere několik dnů.

mtelo

Jak se dostat do oblasti:

Z Nairobi do Kitale jezdí několik autobusových společností včetně největší společnosti Akamba. Nejdražší (cca 250,-Kč) a nejluxusnější je společnost Easy coach, kterou v Nairobi najdete u vlakového nádraží.

Z Kitale do vesnice Marich, Vás sveze buď Lodwarský autobus (cenu smlouvejte), nebo jeďte shutle busem (matatu) do doliny Kapenguria, tržního centra oblasti zvaného Makutano. Odsud jezdí náklaďáky a občasné matatu přes křižovatku v Marich, do správní vesnice Sigor.

 

Kde spát:

Marich pass field and studie centre web: www.gg.rhul.ac.uk/marichpass

Asi 2 km pěšky od policejní stanice ve vesnici Marich. Na cestu se zeptejte policistů, nebo vesničanů, ochotně Vám poradí. Jinou možností je najmout si motobike za cca 30,-Kč, který vás doveze až do campu.

Chýši pro dva vybavenou vlastní sprchou a záchodem, pořídíte za 500,-Kč, se společnou sprchou za cca 350,-Kč pro 2.

 

V horách ve vesnici Sekker, je camp s podobnými cenami a kvalitou jako v Marichi.

Mtelo view camp – tel.: +254 0737941400 web: www.freewebs.com/mbara1 mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Ceny místních průvodců z kmene Pokot: (zařídí Vám je v campech)

Den 200,- Kč

Den + noc 350,- Kč

 

Dříve než zahájíte výstup, je nutné se přiblížit s motobikem k vesnici Chapkoun (Mnoho kamenů). Zde začíná již léta budovaná a nebudovaná cesta do vesnice Sekker. Výstup je dobré začít s rozedněním. Vede totiž v zákrytu bočního kopce a slunce Vás dostihne až těsně před horskou vesnicí Sekker. Přibližně v půlce cesty (1:45 hod.) dosáhnete plošinky zvané Sostin. Horská vesnice Seker je od nástupu vzdálená 3:30 hod. Cestou odbočuje několik zkratek, pokud máte průvodce nebo možnost se zeptat místních, využijte jich. Půjdete li však stále po široké cestě, tak na auto, nemůžete zabloudit, vede do Sekkeru.

V Sekkeru je možno využít občerstvení. Koupíte tu coca colu, chapati a základní potraviny. Asi půl hodiny odsud se nachází Mtelo view camp, kde obvykle končí první den výstupu. Manažer campu, John Vás ochotně zavede na vyhlídku, kde můžete dát pár piv, čaj, kol.... A případně pokračovat až do deštného pralesa, kde sa dá přespat. (3 hod.)

Cesta od campu obchází políčka kukuřice a pak 2 hodiny strmě stoupá do nádherného sedla Mia (Nebesa).Zde je i pramen čisté vody. Na prvním vrcholku nad sedlem, začíná deštný prales a dá se zde tábořit. Výstup pak dále vede stále po hřebenu hor. Pokud se toho budete držet, dosáhnete vrcholu z campu v pralese za 3 hodiny, nebo z campu Mtelo view za 6 hodin. Ráz krajiny se neustále mění. V začátcích procházíte a lesem pod lišejníky porostlými skalami. V sedle MIA (Nebesa) je krásná zelená travička a několik nádhernou scenerii doplňujících suchých stromů. První svah nad sedlem je křovinatá buš, z které s prvním vrcholkem vyroste deštný prales s nádhernými vousatými stromy. Pak chvíli bambusy a opět deštný les, který ve vrcholové partii přechází v dobře prostupnou buš s vysokohorskou květenou.

Tábor se dá rozbít i na vrcholu, ale doporučuji věci skrýt v pralese a pak se pro ně zase vrátit.

Pozor však při sestupu, hlavní, ta vyšlapanější, cesta v pralese uhýbá vlevo do doliny a prudce klesá. Omyl znamená velké zpoždění. Držte se stále vpravo, hřebene!

Pokud ze sedla MIA nechcete sestupovat po stejné cestě do Sekkeru, uhněte vlevo do sousední doliny. Místních Pokotů se ptejte na vesnici Kadjesoid. Přestože je vesnice neustále vidět, sestoupit s několika dotazy na domorodce mírně obtížné. Popsat tento výstup směrem vzhůru si nedovedu představit, ani ho doporučit k uskutečnění. Vede celou dobu po náslunné straně hory. Při sestupu křižujete mnoho pěšinek mezi chýšemi, ale váš směr udávající je vesnice v dáli. Až dosáhnete vesnice, stojí tam malá stavba s hrdým nápisem hotel, ale kvalita není bůchví jaká.

Mount Mtelo – sedlo MIA 2 hodiny

Sedlo MIA – Kadjesoid 2 hodiny

Z Kadjesoidu je to k „highway A1“ asi 10 km a do vesnice a campu v Marich asi 25 km. Pokud chcete dojít k hlavní silnici, ptejte se domorodců na cestu do Kaipeimaios. Tato začíná výstupem ke skalám a poté odbočením vpravo. Pokračuje nádherným průstupem kolem strážných skalních věží. Poté pokračuje však jen dlouhým táhlým sestupem do Grand Rift Waley. Buší s mnoha cestičkami k „highway“ a pokud dorazíte po tmě jako my, čeká vás ubíjející pochod po rozbité, velmi prašné polňačce (místní highway A1“ do Marich campu. Lepší variantou je vzít si telefon na motobike boye a požádat ho o odvoz.

 

Tipsy, všimné např. průvodcům – za celodenní práci cca 60,-Kč. Mějte na paměti, že zdaleka ne všechny peníze se dostanou přímo průvodci do ruky. A Afrika je takto prostě zařízená. Pokud nedáte nic, prostě dáváte najevo nespokojenost s průvodcem samým.

Na druhou stranu místní lid nekažte, řiďte se slovy „peníze jsou za dobrou práci“. Né za fotku, za žebrání, za to že vy jste bílí mzungu.......

 

Číst 1836 krát

Alpenverein barevne rastr

 

Logo MestoKurim web

Naše činnost je realizována za podpory Města Kuřimi.

 

logo alpsport converted