Přeskočit na obsah

MLADÍ HORALOVÉ – BABÍ LOM – 2021

4. ROČNÍK OBLÍBENÉ SOUTĚŽE MLADÍ HORALOVÉ ZNÁ SVÉ VÍTĚZE!

05. 10. 2021 | Rubrika: Sportovní lezení a boulderingSíť mládežnických klubů

V sobotu 18. září se nedaleko Kuřimi v lezecké lokalitě Babí lom konal již čtvrtý ročník soutěže Mladí horalové. A letošní finále se vyznačovalo hned několika „nej“!

Na start se postavilo nejvíce čtyřčlenných družstev v historii konání soutěže, a to celkem 28! Již tradičně ve dvou věkových kategoriích.

Pořadatelé z oddílů HK Babí lom Kuřim a Lezčata připravili nejdelší trasu závodu v historii – necelých 8 km. Jirka „Fous“ Černohous z HK Lanškroun, který mimo jiné každoročně pomáhá se zpracováním výsledku, trefně poznamenal, že šlo také o nejvíce skalní prostředí v historii soutěže, kdy část tratě vedla po skalním hřebenu „ostrým jako břitva“. Připraveno bylo 7 tradičních stanovišť (stavba stanu, prusíkování a uzlování, slaňování, první pomoc, lezení, lanové překážky, orientace), která byla letos zpestřena hned několika novinkami. Na stanovišti stavba stanu jsme měli k dispozici úplně nové stany, které nám do soutěže darovala firma Český Ráj Outdoor. Stanoviště orientace, které závodníky již tradičně prověří v práci s buzolou, bylo doplněno o atraktivní vyhledávání lavinového vyhledávače tzv. „pípáku“. Soutěžící ve starší kategorii se navíc ještě museli popasovat s boulderingem na stanovišti lezení a na stanovišti lanových překážek s drytoolingem – disciplínou s nejvíce zamotaným tělem, kdy jedna noha vyvažuje, druhou si lezec elegantně zavěsí za vlastní ruku a pak snadno odlehčí nezatíženou ruku a posune cepín o „díru v před“.  „Drytool“ byl před soutěží považován za nejobtížnější disciplínu a byl ze strany vedoucích jednotlivých oddílů nejčastěji diskutován. Mladí horolezci však práci s cepíny hravě zvládli a obavy z této disciplíny se tak nepotvrdily.

O celkovém pořadí rozhodovala zejména fyzická zdatnost a dovednosti, které děti trénovaly ve svých oddílech, ale hlavně vzájemná podpora a spolupráce. Tomu, že k tréninku přistupují mladí závodníci velmi zodpovědně, nasvědčují i výsledky, které byly letos zřejmě nejvíce vyrovnané, a to v celé čtyřleté historii soutěže Mladí horalové. V mladší kategorii byl rozdíl mezi 1. a 2. místem 75 sekund, ve starší se týmy na 2. – 4. místě „vešli“ do 54 sekund! 

V mladší kategorii se nakonec nejlépe dařilo dětem z oddílu ASPV SOŠ Šumperk. Výkony svých svěřenců s dojetím pochvaloval také šumperský trenér Jirka Kessler, mimochodem pořadatel loňského ročníku Mladých horalů. Ve starší kategorii se s tratí nejlépe popasovali závodníci z HO Sokol Nymburk alias Pičorky, kteří svoje vítězství ztvrdili originálním pokřikem. Obě vítězná družstva se opět mohou těšit z výhry v podobě lezeckého výjezdu do Vysokých Tater pod vedením zkušených instruktorů Jirky Vogela a Maroše Beláně z Metodické komise ČHS. Ačkoliv na výjezd do hor dosáhli jen ti nejlepší, žádné soutěžní družstvo neodešlo s prázdnou. Ostatní se mohli těšit z cen, které do soutěže věnovali firmy TendonČeský Ráj OutdoorCT climbing technologyrock hornMontana a dále také Lezecká stěna Kuřim a město Kuřim.

Po skončení závodu pořadatel připravil program v podobě dvou zajímavých přednášek na lezecké téma. První přednášky se ujala reprezentantka v ledolezení Aneta Loužecká. Ve druhé přednášce Zbyšek Černohous představil projekt Komise alpinismu nazvaný Sokolíci, který podporuje a sdružuje mladé talentované lezce se zájmem o big wally a lezení v horách.

Stává se již tradicí konstatovat, že se i letošní čtvrtý ročník opět vydařil, a to i přes to, že bylo doposud nejhorší počasí (deště se naštěstí vypršely jinde a na zimu jsou nejrůznější „drtiče“). Skvělá byla rovněž příprava závodu pořadateli a naprosto famózní a nejlepší byl letos bufet plný skvělých jídel. Věříme, že se závod líbil a budeme se těšit za rok!

Rádi bychom tímto poděkovali všem, kteří se tohoto závodu zúčastnili. Pořadatelským oddílům HK Babí lom Kuřim a Lezčata Kuřim v čele s Danem Kovaříkem a Mírou Machalou, členům Metodická komise ČHS, Jardovi Kuprovi z oddílu Lezci.com za zápůjčku startovních čísel, Márovi Smolkovi z Gibbonu za zápůjčku slackline pro stanoviště Lanové překážky, vedoucím soutěžících oddílů, kteří neváhali přidat pomocnou ruku v průběhu soutěže, rodičům, ale zejména mladým závodníkům, kteří se opět neohroženě pustili do plnění úkolů na trati a mohli tak prožít nezapomenutelný víkend plný sportu, napětí, dobrodružství, kamarádství, lezení, stanování…

Díky patří také sponzorům, bez kterých by soutěž nemohla proběhnout:

Český Ráj OutdoorCT climbing technologyTendonrock hornMontanaGibbonLezecká stěna Kuřimměsto Kuřim 

Konání závodu umožnil podnik Lesy města Brna a Lesy ČR.


Jiří Faflák – Komise mládeže ČHS

foto: Tomáš Uhlíř

Podívat se můžete na kompletní výsledky mladší kategorie i výsledky starší kategorie a podívat se můžete také na kompletní fotogalerii od autorů Kuby DrábkaKuby MartikanaJirky Kesslera a Tomáše Uhlíře. 

Zhodnocení na závěr:

HK Babí lom Kuřim zaznamenal v letošním ročníku obrovský úspěch. V obou kategoriích (MLADŠÍ A STARŠÍ) obsadil skvělé třetí místo.

V kategorii MLADŠÍ nás reprezentoval tým ve složení: Flídrová Ela, Chvátalová Rozálie, Hamerská Týna, Kiffelová Eliška

V kategorii STARŠÍ nás reprezentoval tým ve složení: Kovařík Kryštof, Fialová Barbora, Němec Vojtěch, Hamerský Oliver

Velká gratulace a poděkování všem závodníkům za skvělou reprezentaci našeho klubu a také všem ochotným rodičům, instruktorům a přátelům.

Díky jejich ochotě a obětavosti dopadl tento ročník MLADÝCH HORALŮ na VÝBORNOU!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *