Přeskočit na obsah

PO ROCE OPĚT ZLATO – MLADÍ HORALOVÉ 2023

Náš oddíl se v letošním roce opět zúčastnil, finálového kola celorepublikového závodu – MLADÍ HORALOVÉ.

Za mladší kategorii se závodu zúčastnilo čtyřčlenné družstvo ve složení: Klára Cimalová, Vojtěch Kiffel, Václav Kučera a Hynek Kučera. Tomuto týmu se podařilo obsadit skvělé čtvrté místo.

V kategorii starších náš oddíl reprezentovali: Rozálie Chvátalová, Týna Hamerská, Oliver Hamerský a Vojtěch Vrabec. Tento tým, který byl složen na poslední chvíli těsně před závodem a i přes to, zcela exceloval.

V konkurenci 17 týmů z celé ČR zvítězil jednoznačným rozdílem. Téměř ve všech povinných disciplínách byl první a v celkovém závodním času měl před ostatními týmy téměř desetiminutový náskok.

Členové obou týmů dali do závodu obrovské nasazení, vůli a srdce. Tímto bych jim rád ještě jednou poděkoval za příkladnou reprezentaci našeho oddílu.

Daniel Kovařík

Vítězný tým HK Babí lom Kuřim v kategorii STARŠÍ – MLADÍ HORALOVÉ

Čtvrtý tým HK Babí lom Kuřim v kategorii MLADŠÍ – MLADÍ HORALOVÉ

Kompletní výprava HK Babí lom Kuřim

MLADÍ HORALOVÉ PŘEDVEDLI SVÉ DOVEDNOSTI NA MALÉ SKÁLE

02. 10. 2023 | Rubrika: AlpinismusOddíly a mládež

O víkendu 22.-24. září se na Malé Skále konal šestý ročník oblíbeného závodu Mladí horalové, který opět ovládly týmy z HK Lanškroun a Babí Lom Kuřim. 

Všechno odstartovalo už v pátek, kdy od ranních hodin začalo ožívat rekreační středisko Ara na Malé Skále a parta z pořadatelského oddílu Lezci.com zahájila přípravu letošní trasy. Po pěti letech se tak Horalové vrátili na místo, kde začala historie této soutěže v roce 2018 svým prvním ročníkem.

V podvečerních hodinách se již na místo sjížděli i samotné závodní oddíly a ačkoliv se zdálo, že vše běží jako po drátkách, počasí si začalo s pořadateli pěkně pohrávat. Všichni sledovali radary a předpovědi ve svých mobilech a moc si přáli, aby vše klaplo dle plánů a všechny disciplíny, především lezení a slaňování, mohly být součástí sobotního závodu. Z pořadatelů nespal asi nikdo a hned brzy ráno vyběhli do skal zjistit, jak skály a terén vypadají, aby mohlo přijít definitivní rozhodnutí. Jarda Kupr a jeho pořadatelský tým mají oblast „Panťáku“ skvěle načtenou, takže rozhodnutí, že trať bude kompletní, potěšilo všechny závodníky! 

Zahájení závodu

V sobotu ráno se sešly všechny týmy, kterým byla představena trať, aby všechny děti věděly, co na ně čeká, jak je trať značená a na co si mají dát pozor. Po té se slova ujal Honza Bloudek, předseda ČHS, který představil všem zúčastněným nového koordinátora Mladých horalů Martina Macha z LK Mšeno a popřál závodníkům hodně štěti na trati. K potěšení všech začlo spolu se startem závodu také vykukovat sluníčko!

Trať měla 4,2 kilometru a běželo se krásnou oblastí kolem Panteonu a hradu Frýdštejn. Součástí byla spousta seběhů a výběhů, přičemž na trať vybíhali na střídačku starší a mladší týmy v 6 minutových intervalech.

Aby se trošku oddělila náročnost kategorie mladších a starších, běžely v opačných směrech tak, aby si starší užili pořádné stoupání. 

Na trati bylo celkem 9 stanovišť – 7 tradičních (stavba stanu, prusíkování a uzlování, první pomoc, lanové překážky, orientace v terénu, slaňování, lezení) a 2 povinné kontroly. Děti na startu dostaly mapu, která jim měla pomoc v terénu, a úkolem týmu bylo ji dobře střežit. Zároveň každý tým dostal čip, který zaznamenával jejich pohyb v průběhu závodu.

Disciplína lezení

Disciplína první pomoci

Letošního ročníku se zúčastnilo 27 čtyřčlenných týmů, 9 mladších a 17 starších.

Jeden tým, složený z náhradníků HK Lanškroun, si zaběhl závod mimo soutěž. Na trať se vydalo také několik nováčků z oddílů HO Duha Ústí nad Orlicí, HO Alpin IV. a HO Kralupy. Nejmladší zástupce byl právě z nového týmu Duha ÚO, který skvěle bojoval, i přesto, že se jeho členové na trati trošku poztráceli a minuli poslední lezecké stanoviště. I na slzičky tak nakonec došlo, ale věříme, že závodníci nasbírali potřebné zkušenosti, které v příštím ročníku zúročí.

Jako obvykle, se na trati ztratil také mladší tým HO Gymnázia Orlová, ale to je již taková tradice. Kdyby se Orlová neztratila, Mladí horalové, jako by nebyli. Orlová jsou naši srdcaři, protože již v roce 2018, při prvním ročníku, který probíhal právě na Malé Skále, se jejich tým (tenkrát mladší kategorie) vydal na trať ve stejném složení jako při letošním ročníku, tentokrát již v kategorii starších.

Tradičně trať prověřila především fyzickou kondici závodníků, ale zároveň i dovednosti, které pilně trénovali po celý rok ve svých oddílech, na letních soustředěních a táborech. Bylo vidět, že děti spolu skvěle spolupracují a vzájemně se podporují. To nám dělá největší radost, protože právě o tom, to v horách a skalách je především.

Lanové překážky

Naprosto suverénní výkon, a to jak v čase, tak v posbíraných bodech v rámci jednotlivých disciplín, předvedla čtveřice z oddílu Babí lom Kuřim, která závodila v kategorii Starších. „Kuřimáci“ tak obhájili titul z loňského roku a je nám jasné, že příští rok udělají vše proto, aby získali první „hattrick“ v historii soutěže. Podobný scénář nastal také v mladší kategorii, kde loňské vítězství obhájil tým z HK Lanškroun. Ačkoliv tento tým obsadil v odběhnutém času i v součtu bodů za disciplíny druhé pozice, v součtu ho to vyneslo na zlatou bednu. 

Výherci – Mladí horalové 2023
mladší kategoriestarší kategorie
HK LanškrounHK Babí lom Kuřim
Vojtěch ŠamberaOliver Hamerský
Kateřina HolečkováVojta Vrabec
Honza DománekTýna Hamerská
Lili ŠilarováRozálie Chvátalová

Hlavní výhrou pro oba vítězné týmy je opět výjezd do Vysokých Tater, který pro ně Český horolezecký svaz pořádá. 

Všichni umístění dále získali parádní gravírované karabinové medaile od Singing rock a skvělé ceny od dalších partnerů, například lezecké batohy Tendon, nádherné malované plecháčky od značky Linkou a „hotovky“ na cesty od Adventure Menu. S prázdnou ale neodešel žádný závodník, protože naši skvělí partneři, dodali drobnosti pro všechny.

Výherní týmy z HK Lanškroun a Babí lom Kuřim

Během závodu byl pro všechny čekající a již doběhnuté týmy připraven doprovodný program. Děti mohly vyzkoušet netradiční hry Kubb, Möllky, Ogo, nebo si mohly umotat bambuláka a po okolí zkusit orientační procházku po krásách Malé Skály. V podvečer pak byla v plánu přednáška Káji Grohové, která se ze zdravotních důvodů musela omluvit, ale poslala za sebe skvělou náhradu, bratra Radara. Ten vyprávěl dětem o své lezecké cestě, o jeho motivaci, o krásách a těžkostech hor, jaké tam číhá dobrodružství a jaké mohou nastat kritické situace, a jak z nich ven. Na závěr byla skvělá diskuse, kde měly děti skvělé dotazy, na které Radar velmi ochotně odpovídal.

Večer se pro ty, kteří ještě nepadli únavou, promítal film Renesance, který je o tom, jak si Luky Černý, Danny Mišík, Ondra Málek a Mišo Pírek zajeli napnout highlajnu do Dolomit. Nakonec se stihlo ještě posedět u ohně a kytary, na kterou opět zahrál Tonda Skolek za skvělého doprovodu houslí v rukou Petra Resche. Petr se pak v neděli také skvěle zhostil role předávajícího cen všem závodníkům.

Veškeré informace včetně výsledků a kompletní fotogalerie naleznete ZDE

Přestože i letos počasí zabrnkalo pořadatelům na nervy, 6. ročník Mladých horalů se skvěle vydařil a všichni závodníci odjížděli radostní a s příslibem, že za rok zas.

Díky všem, kteří se podíleli na přípravě letošního závodu. Byl skvělý.

A díky všem účastníkům za parádní atmosféru a krásně prožitý víkend, který jsem si užil ne jen já, ale hlavně naše dečka. 

Jirka Kessler, ASPV SOŠ Šumperk

Závod jsme si moc užili, nejvíc se nám líbilo stanoviště se slaňováním.

Hynek a Vašek Kučerovi, HK Babí lom Kuřim 

Letošní závod byl pro mě velkým překvapením. Nepřijeli jsme vlivem nemocí a zranění ani zdaleka v nejsilnější sestavě. Při pohledu na některé závodní týmy těsně před startem jsem se smiřoval s pozicí obou našich skupin někde uprostřed startovního pole. Naše umístění mi tak doslova vyrazilo dech. Na druhou stranu to ukázalo, že poctivá příprava, velká snaha a silná vůle dokáží i nemožné. Rád bych ještě jednou poděkoval všem lidem, kteří pořádají tuto soutěž. Svou obětavostí umožňují dětem poznat nová místa, nové dovednosti, výhodu vzájemné spolupráce a překonávání sebe sama.

Dan Kovařík, HK Babí lom Kuřim 

Bylo to naprosto skvělý! Já se mega bavil, ale někteří byli strašně přehrocení. 🙂 

Kryštof, HO Kralupy

Akce měla moc příjemnou a přátelskou atmosféru. Moc se mi líbila ta mezioddílová provázanost a spolupráce. Výkony a nadšení dětí i organizátorů při závodě si zaslouží velký obdiv a velký dík! Už teď se těším na další rok a snad i krajská kola!

Adéla Haňurová, HO Kralupy

Velké díky patří především pořadatelskému oddílu Lezci.com pod taktovkou Jardy Kupra, který se opět skvěle ujal role pořadatele. Díky také oddílům, které se podílely na přípravě jednotlivých stanovišť – HO Satalice (stavba stanů), Lezčata (první pomoc), HK Lanškroun (prusíkování a uzlování, orientace v terénu), dále

Tonce Kesslerové, že pomohla všem dětem umotat bambuláka, za metodický dohled Jirkovi Vogelovi, za časomíru a výsledky duu Jirka Černohous a Jirka Faflák, za organizační a administrativní podporu Magdě Horňákové a za skvělou marketingovou podporu Míše Košatkové.

Moc děkujeme také trenérům, instruktorům a rodičům, kteří děti vedou nejen k lezení, ale i k přátelství, k lásce k přírodě a horám a skvěle je připravují na tuto soutěž. V neposlední řadě také obrovské díky všem dětem, které se i letos vydaly na trať s úsměvem, skvěle spolupracovaly a popraly se všemi úkoly se zarputilostí a radostí! Věříme, že i letos si užily parádní víkend naplněný přátelstvím a zábavou.

A my za celý ČHS moc děkujeme Lucce Kalašové, která dala do přípravy letošního ročníku 150% a vnesla do ní lehkost a nadšení.

 HORE ZDAR!

 


L. Kalašová, ČHS
Foto: Tomáš Srb

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *