Přeskočit na obsah

MÁME ZLATO A STŘÍBRO!!!

Obrovského úspěchu dosáhli členové/závodníci našeho dětského oddílu. Při startu v pátém ročníku celorepublikového finálového kola závodu MLADÍ HORALOVÉ získali naši závodníci na dva cenné kovy.

V kategorii MLADŠÍCH – 8 – 12 let vybojovali skvělé druhé místo.

V kategorii STARŠÍCH – 13 – 17 let vybojovali s velkým náskokem první místo.

Je to fantastický úspěch už jen z toho pohledu, že malý kuřimský klub porazil mnohem větší a známější kluby z Prahy, Brna, Ostravy, Liberce a dalších měst z celé ČR.

Musím zde vyzdvihnout nejen bojovný a zodpovědný přístup všech závodníků, ale i pečlivou a metodicky správnou práci všech instruktorů. Na toto poukázaly především čelní umístění našich závodníků ve všech disciplínách a pochvalné komentáře od rozhodčích během závodu.

Pro náš oddíl je to velká výzva a závazek do budoucna. Pokračovat v započatém směru výcviku a výchovy dětí s cílem bojovat v příštím ročníku o nejcennější kovy.

Za dětský oddíl HK Babí lom Kuřim

Daniel Kovařík

ZÁVOD MLADÍ HORALOVÉ PO PÁTÉ A OPĚT SKVĚLÝ!

26. 09. 2022 | Rubrika: AlpinismusOddíly a mládež

V sobotu 17. září 2022 se na Kokořínsku v oblasti Růženina údolí konalo finálové kolo již pátého ročníku outdorové soutěže Mladí horalové pod taktovkou Komise mládeže ČHS. Ačkoliv počasí tentokrát nepřálo, závodníci si celý den užili na maximum a s prvním místem odjeli týmy z horolezeckých klubů Lanškroun a Babí lom Kuřim.

Většina soutěžních družstev přijela na místo již v pátek večer, kdy byla celá oblast Kokořínska zahalena do šedivých mračen a předpověď počasí na sobotu nebyla nikterak příznivá. Před pořadateli bylo nelehké rozhodování, zda se letos poprvé v historii uskuteční závod bez stěžejní disciplíny, tedy bez lezení, které je na mokrých pískovcových skalách zakázáno. Dešťové přeháňky, které provázely v podstatě celou noc z pátku na sobotu, nakonec donutily pořadatele k definitivnímu rozhodnutí, tedy jejímu zrušení. Ačkoliv počasí letos nebylo zrovna příznivě nakloněno, na předstartovní atmosféře se to neprojevilo. Na nikom z účastníků ani organizátorů nebyl vidět náznak špatné nálady. Naopak, od sobotního rána to v kempu žilo. Děti se radostně hemžily natěšené na start, balily batůžky na závod, ladily oblečení, někdo do poslední chvíle piloval zdravovědu.

Na start se nakonec postavilo 26 čtyřčlenných družstev. Již tradičně ve dvou věkových kategoriích.

Pořadatelé z oddílů HO Satalice a LK Mšeno vytyčili trasu dlouhou něco málo přes 3 km.  Připraveno bylo 7 tradičních stanovišť (stavba stanu, prusíkování a uzlování, slaňování, první pomoc, lezení (byla zařazena tzv. „mokrá varianta“ – průstup simulovaným sněhovým žlabem), lanové překážky, orientace doplněna o vyhledávání lavinového vyhledávače tzv. „pípáku“, které se loni osvědčilo a bude pravidelně zařazováno i do budoucna). Pokud jde o samotná stanoviště, byl letošní ročník velmi tradiční a nebyla zařazena žádná vložená disciplína. Prostředí letošního ročníku bylo famózní, možná nejlepší v historii soutěže. Trať byla pestrá, probíhalo se kaňony, nechyběla prudká stoupání a seběhy. Traverzovalo se po úzkých pěšinkách pod skalními věžemi.  

Jak už je u finálového kola pravidlem o celkovém pořadí rozhodovala zejména fyzická zdatnost a dovednosti, které děti trénovaly ve svých oddílech.  Neméně důležitá byla rovněž vzájemná podpora a spolupráce. I přesto, že někteří vybíhali do pořádného deště, byl společným znakem úsměv a skvělá nálada. Mladí závodníci prožívali závod s patřičným soustředěním, vzájemnou podporou a radostí. 

V mladší kategorii se nakonec nejlépe dařilo dětem z oddílu HK Lanškroun. Ti už pocit vítězství znají z roku 2020, kdy zvítězili v celorepublikovém finále na Rabštejně. Ve starší kategorii se s tratí nejlépe popasovali závodníci z HK Babí lom Kuřim. Podle slov vedoucího Dana Kovaříka, začali jeho svěřenci trénovat již po skončení loňského finále, které mimochodem oddíl z Kuřimi pořádal. Je vidět, že důkladná příprava přinesla své ovoce a mladí horolezci z Kuřimi si výhru zaslouženě vybojovali. Obě vítězná družstva se opět mohou těšit z výhry od Českého horolezeckého svazu, kterou je výjezdu do Vysokých Tater pod vedením zkušených lektorů Jirky Vogela a Maroše Beláně z Metodické komise ČHS. Ačkoliv na výjezd do hor dosáhli jen ti nejlepší, žádné soutěžní družstvo neodešlo s prázdnou. Ostatní se mohli těšit z cen, které do soutěže věnovali firmy Český Ráj outdoor sportsTendon a Singing Rock.

Na sobotní odpoledne a podvečer byl připraven doprovodný program v podobě dvou zajímavých přednášek na lezecké téma. První přednášky se ujal člen alpinistického týmu ČHS – Sokolíci Dan Podráský, který povyprávěl právě o zkušenostech z projektu Komise alpinismu – Sokolíci. Třešničkou na dortu a magnetem pro děti byla druhá přednáška, kterou nebesky proplul Mára Holeček.  Zároveň se skvěle zhostil role předávajícího cen všem závodníkům na stupních vítězů.  Po vyhlášení výsledků trpělivě podepisoval dětem plakáty, lezečky, helmy. S dětmi se pobavil i o jejich zkušenostech, oddílech, oblastech, kde lezou. Jako vždy, byl moc fajn a děti si ho skvěle užily. Vzhledem k tomu, že počasí se v podvečer umoudřilo, došlo i na posezení u ohýnku a nějaké to muzicírování, které svým umem na kontrabas okořenil i sám předseda ČHS Honza Bloudek.

Co říci závěrem. Letošní pátý ročník se opět vydařil, i přes to, že počasí bylo ještě horší než loni. Skvělá byla rovněž příprava závodu pořadateli, ačkoliv to letos neměli vůbec jednoduché. 

Ale jak se říká, nejsme z cukru! Za rok čau opět na startu!

A co na letošní ročník říkají výherci? 

Dan Kovařík, instruktor HK Babí Lom Kuřim

“Soutěž Mladí horalové dává celému lezeckému, oddílovému, lidskému a kamarádskému snažení velký smysl. Mám v oddíle děti, které drží u lezení právě tato soutěž. Pro nás instruktory je to velká výzva a zároveň motivace do dalšího snažení, alespoň co se vedení dětí týče. A dle mého názoru se dětem všechny znalosti a dovednosti získané v této soutěži jednoho dne zúročí a to nejen v samotném horolezení. Lepší propojení teorie, tréninku a vlastní praxe skoro nelze vymyslet.” 

Vojta 11 let, HK Lanškroun

 “Na letošním ročníku se mi líbilo, že prověřil všestranné dovednosti a samotný běh neměl zásadní vliv na celkový výsledek.”


Rádi bychom tímto poděkovali všem, kteří se tohoto závodu zúčastnili. Pořadatelským oddílům HO Satalice a LK Mšeno v čele s Tondou SkolkemDavidem Stellou a Martinem Machem i Márovi Beláňovi z Metodické komise ČHS, organizátorům z Komise Mládeže ČHS Romanu ŠmídoviJirku Faflákovi a Magdě Horňákové, dále vedoucím soutěžících oddílů, kteří neváhali přidat pomocnou ruku v průběhu soutěže, rodičům, ale zejména mladým závodníkům, kteří se opět neohroženě pustili do plnění úkolů na trati a mohli tak prožít nezapomenutelný víkend plný sportu, napětí, dobrodružství, kamarádství a zábavy. A nazávěr patří ještě jednou velké díky partnerům letošního ročníku firmám Český Ráj outdoor sportsTendon a Singing RockKompletní výsledky

Foto – Petr Piechowicz

Foto – Jiří Kessler


J. Faflák, Komise mládeže ČHS

Foto: Petr Piechowicz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *